Do Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze przybyliśmy 15 listopada 2024 rok w ramach cyklu „wykłady wyjazdowe”.
Zgromadzenie, założone w 1816 roku przez św. Eugeniusza de Mazenoda, od początku swojego istnienia koncentrowało się na wspólnotowości, maryjności oraz posłudze wśród najbardziej opuszczonych, zapomnianych i ubogich, zarówno w kraju, jak i na misjach. Ta wyjątkowa wspólnota zakonna została zatwierdzona przez papieża Leona XII w 1826 roku. W 1920 roku oblaci przybyli do Polski, dając początek polskiej historii prowincji zakonnej. Już od pierwszych lat swojej działalności polscy zakonnicy zaangażowali się w misje zagraniczne. Niestety, wybuch II wojny światowej oraz okres PRL-u przerwały te działania. Dopiero na przełomie lat 1969/1970 pierwsza grupa polskich misjonarzy wyjechała na misje do Północnego Kamerunu, gdzie ze względu na muzułmańską większość i wszechobecną biedę nie chcieli ewangelizacyjnie pracować inni misjonarze. Obecnie polscy oblaci pracują w 21 krajach.
Wykładu dr hab. Sebastiana Wiśniewskiego pt: „Idea walki w modlitwie Kościoła” wysłuchaliśmy w sali audiowizualnej zgromadzenia. Poruszał on takie zagadnienia jak:
– pokój chrystusowy
– chrześcijański etos walki
– walka Kościoła jako element tożsamości
– motyw walki w liturgii.
Wykład okazał się intrygujący zarówno dla osób wierzących jak i dla tych, którzy nie poznali jeszcze Chrystusa. Ojciec Wiśniewski w imieniu Oblackiego Instytutu Mazenodianum zaprosił chętnych na dalszą edukację on-line na Kursie Teologii . Zajęcia rozłożone są na trzy semestry, w kursie mogą uczestniczyć dorośli członkowie Kościoła rzymskokatolickiego bez względu na zdobyte wcześniej wykształcenie. Wykładowcami są pracownicy różnych uniwersytetów, co jest niewątpliwym atutem tegoż kursu.
Po takiej dawce wiedzy zostaliśmy zaproszeni do refektarza na wspaniały posiłek.
Na głównej ścianie jadalni powitał nas napis: „Zachowujcie między sobą miłość, miłość, miłość, a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz”. Tak to misjonarze oblaci starają się na co dzień pamiętać o zasadzie, którą zostawił im w testamencie założyciel św. Eugeniusz.
Żegnając się menadżerka oblackiego gospodarstwa zaprosiła nas na organizowany po raz pierwszy Bożonarodzeniowy Oblacki Jarmark w pomieszczeniach klasztornych. Jarmark rozpocznie się 15 grudnia 2024 roku o godz. 12:00.
Teresa Paszyńska