Logowanie

Shoutbox

Włącz/wyłącz Emotikony Historia Małe info Kide Chat
17.06.24 - 17:37 MarekS: Sekcja rowerowa organizuje przejazd na zakończenie roku w Osiecznie rowerami. Zbiórka chętnych o godz.10 przy przejściu podziemnym na cmentarz
29.05.24 - 6:49 1952basia: Zajęcia z tenisa stołowego do końca czerwca będą się odbywały bez zmian tj w każdy poniedziałek o godz 16, w miesiącu lipcu że względu na wakacje plan zajęć przedstawia się następująco 1lipiec od 11 do 13 seniorzy, 8 lipiec od 11 do 13 seniorzy, 15 lipiec od 11 do 13 seniorzy, dodatkowo w dniach 10 i 11 lipca będą zajęcia otwarte dla wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy, Zajęcia sa oczywiście bezpłatne,
12.10.23 - 16:07 BasKa: Zmiany w planie zajęć (na stałe) są też umieszczane w zakładce Dla studentów/Aktualny plan zajęć.(dla zarejestrowanych)

Powered by Kide Shoutbox


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

MIASTO, KTÓRE NALEŻY ODWIEDZIĆ

           

            Polski Manchester, Ziemia Obiecana, Kominogród… to tylko niektóre z określeń tego miasta. W pełni oddają jego gospodarcze  i kulturowe bogactwo. Położone w sercu Polski, na szlakach północ-południe i wschód-zachód, kojarzone jest z przemysłowym dziedzictwem i filmowym rodowodem, wielokulturową i wielowyznaniową społecznością. Tym miastem jest Łódź. W ciągu trzech dni (7-9. 06. 2024r.) słuchacze naszego uniwersytetu mieli możliwość poznania tego wyjątkowego miejsca.

Ciekawostki z Arboretum w Kórniku

Dziś 24 maja 2024 roku, Europejski Dzień Parków Narodowych, dzień trwający 16 godzin i 9 minut, a do końca astronomicznej wiosny pozostało 26 dni. W tym oto dniu słuchacze UTW wyruszyli na kilkugodzinną wycieczkę do Kórnika, której głównym celem było odwiedzenie arboretum kórnickiego.

Ustawiczne zdobywanie i poszerzanie wiedzy jest powinnością słuchaczy naszego uniwersytetu. Stąd odbywające się co jakiś czas szkolenia. Ostatnie z nich, pn. „Integracyjne szkolenie wolontariuszy UTW”, odbyło się 17.05.2024r. w Lubiążu i było współfinansowane ze środków miasta Leszna.

Miejscem spotkania była Karczma Cysterska znajdująca się w cieniu klasztornego muru, w miejscu, które przynależało niegdyś do opactwa cystersów. Szkolenie było prowadzone przez członków naszego uniwersytetu oraz przedstawicielki organizacji zajmujących się problemami ludzi starszych.

Z ramienia naszej uczelni głos kolejno zabrali:

- Elżbieta Kuśnierek, która w związku z wygaszaniem dotychczasowej i powstawaniem nowej strony internetowej naszego uniwersytetu, poinformowała obecnych o zmianach dotyczących sposobu korzystania z nowej witryny i umieszczania na niej materiałów z różnych wydarzeń. Oto najistotniejsze informacje:

1) nowa strona będzie działała od 1 lipca br.,

2) wygaszona strona zostanie zarchiwizowana i dostępna w całości,

3) nie będzie konieczności logowania się,

4) w związku z brakiem możliwości robienia wpisów przez oglądających witrynę, starostowie powinni wypracować system bieżącego porozumiewania się z członkami sekcji,

5) po zakończonej imprezie materiały tekstowe i fotograficzne będzie można przesyłać na dotychczasowy adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zmieni się sposób prezentacji zdjęć.

Szczegółowe informacje zostały udostępnione uczestnikom. Pojawią się również na naszej stronie internetowej.

- Małgorzata Frątczak – nowy członek Zarządu – organizatorka i koordynatorka działalności sekcji sportowych, która zaapelowała do starostów sekcji o wzmożone działania na sportowej niwie;

- Marek Stróżycki, który przedstawił stan finansów UTW i prosił, by starostowie w swoich grupach przypominali o terminowym dokonywaniu wpłat składek, co jest niezbędnym warunkiem udziału w imprezach wyższej rangi;

- Barbara Szarszewska, która informując o działalności nowo otwartego „Klubu aktywnego seniora” uczuliła na pozostawianie pomieszczeń po zakończonych zajęciach we właściwym stanie;

- Teresa Matecka, która zaapelowała do starostów, by ci mobilizowali wszystkich członków uniwersytetu do uczestnictwa w walnych zebraniach, co jest obowiązkiem każdego słuchacza.

Dalszą część szkolenia wypełniły informacje przekazane przez osoby zajmujące się problematyką senioralną:

P. Małgorzata Nawrocik – koordynatorka osób starszych z Centrum Wsparcia Seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przedstawiła usługi przygotowane dla seniorów przez MOPR. Są to:

- Karta Seniora (leszczyńska, ogólnopolska),

- „Złota rączka” – darmowa usługa drobnych napraw, dla seniorów 65+, uwzględniająca kryterium dochodowe i orzeczenie o niepełnosprawności,

- „taksówka dla seniora” – dla osób powyżej 65. roku życia, z orzeczeniem, na terenie Leszna,

- „mieszkania wytchnieniowe” – dla osób starszych, którymi opiekują się rodziny,

- „opieka wytchnieniowa” – nieodpłatna pomoc opiekunek w domach seniorów.

Bliższe informacje o akcjach pomocowych można uzyskać w Centrum Wsparcia Seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

P. Irena Sierpowska-Glapiak, wiceprzewodnicząca Leszczyńskiej Rady Seniorów przedstawiła konkretne działania Rady dotyczące pokolenia silver. To m.in.:

- w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca, w godz. 12:00 – 14:00, odbywają się dyżury, w czasie których mieszkańcy Leszna mogą zasygnalizować problemy dotyczące ludzi starszych,

- zorganizowano „zabawę Andrzejkową”, cieszącą się tak wielkim powodzeniem, że w planie jest „Zabawa pod chmurką”,

- dla bezpieczeństwa ludzi starszych odbył się kurs pn.”Seniorzy w sieci”,

- seniorzy naszego miasta mieli możliwość uczestniczenia w „Debacie oksfordzkiej” podejmującej problem ludzkiej samotności,

- funkcjonuje „telefon zaufania dla seniorów”.

W planie wyjazdu, oprócz szkolenia, było zwiedzanie pocysterskiego opactwa w Lubiążu, bijącego rekordy wielkości. Jest obecnie drugim w Europie pod względem wielkości obiektem sakralnym i jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Imponujące!!! W skład zespołu klasztornego wchodzą: bazylika Wniebowzięcia NMP, klasztor, pałac opatów i pomocniczy kościół św. Jakuba. Obiekt w swojej historii przechodził różne koleje losu i pełnił różne funkcje. Był niszczony i okradany z wyposażenia, oprócz funkcji sakralnych pełnił również role szpitala psychiatrycznego, fabryki koncernu Telefunken, obecnie obiektu muzealnego, planu filmowego, miejsca wielu tajemnic i podobno – miejsca ukrycia „złota Wrocławia”. W kompleksie było 365 pomieszczeń, wielu z nich już dzisiaj nie ma. Niektóre zostały odrestaurowane. I właśnie te zwiedziliśmy. W pałacu podziwialiśmy w refektarzu opata sztukaterię i freski, a w sali balowej, w której zachowało się 80% oryginalnego wyposażenia – największy w Europie plafon. Bazylika, pomimo że zupełnie pusta, kryje w podziemnej krypcie nagrobki Piastów Śląskich, mumie opatów cysterskich (zresztą zbezczeszczone po II wojnie światowej) oraz tysiące tajemniczych kości i jest ulubionym miejscem filmowców. W klasztorze służącym dawniej kontemplacji cystersów, odrestaurowana jest jedynie letnia jadalnia, a w niej oryginalny fresk. Wielu zniszczonych miejsc nie da się już odtworzyć, brakuje bowiem dokumentacji. Zabytek jest mozolnie, fragment po fragmencie, remontowany dzięki Wrocławskiej Fundacji Lubiąż, która pozyskuje fundusze z różnych źródeł. Dzięki darczyńcom, środkom z cyklicznych imprez, artystom nagrywającym tu teledyski, youtuberkom z Korei Płd. i przybywającym tutaj za nimi wielbicielom, filmowcom kochającym to miejsce, obiekt żyje i zarabia na renowację.

Prezes Maria Zielony, organizatorka szkolenia, poszerzyła program wyjazdu o zwiedzanie kompleksu klasztornego w Bagnie. Składają się nań Dom Zakonny i Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów. Ksiądz rektor oprowadzając nas po obiekcie, omówił jego historię i teraźniejszość. Przez większą część czasu, od momentu zakupu w 1930 roku do dziś, oczywiście z perturbacjami wojennymi, służył zakonnikom. Dzięki temu budynki i ich wyposażenie nie zostały przez czas i ludzi zniszczone. Część mieszkalna składa się z dwóch obiektów pałacowych ( tzw. Stary i Nowy zamek) połączonych ze sobą wieżą. W Starym zamku zwiedziliśmy salę myśliwską dawniej wykorzystywaną do przyjmowania gości, dziś jadalnię, a w mającym już ponad 100 lat Nowym zamku obejrzeliśmy niegdysiejszą salę balową, obecnie kaplicę oraz rozmównicę – miejsce, gdzie przyjmuje się gości. Zwiedzanie tego miejsca tchnącego ciszą i spokojem zakończyliśmy spacerem po pięknie utrzymanym parku przyklasztornym z różnobarwnie kwitnącymi różanecznikami.

Informacje uzyskane w trakcie szkolenia starostowie i liderzy przekażą członkom swoich sekcji, a zalecenia zostaną niewątpliwie wdrożone w życie.

Elżbieta Hejnowicz-Wojciechowska

Leszn logoherb 434x247logo110x86

Sekcja rękodzieła przebywała w dnich 20-24 maja 2024 roku w ośrodku Bojanowe Gniazdo w Zaniemyślu.

1. Prezentację z „Wycieczki w Nieznane, która odbyła się 26 i 27 kwietnia 2024 roku przedstawiła i przygotowała Janka Gruszkiewicz.

2. Maria Zielony przedstawiła nam życiorys Jana Wyżykowskiego – postać związaną z powstaniem kopalni miedzi w Lubinie.

3. Przedstawiony był plan wyjazdu do Lubiąża w dniu 17.05.2024 oraz plan wycieczki organizowanej do Łodzi w dniach 7-9 czerwca 2024r.

4. Na wyjazd na wycieczkę „4 stolice” są wolne 2 miejsca, a na wyjazd do Bułgarii jest wolnych 6 miejsc.

Letni wyjazd jest w projekcie.

Sporządziła Elżbieta Fikert