Logowanie

Shoutbox

Włącz/wyłącz Emotikony Historia Małe info Kide Chat
21.11.20 - 8:11 BasKa: Koleżance Krystynie Głuszak serdeczne wyrazy współczucia po stracie męża Grzegorza Głuszaka składa cała społeczność naszego UTW.
15.11.20 - 18:41 ElaD: Zasmuceni jesteśmy wiadomością o śmierci M.Zajowskiego. Odszedł przepełniony życzliwością wobec innych,wspaniały, niezwykle sympatyczny Człowiek.Z wyrazami głębokiego żalu - Rada Słuchaczy.
08.11.20 - 19:09 BasKa: Banery przygotowała Lena Nowakowska
03.11.20 - 7:27 Student: Jak widać, ciekawie było na wyjeździe do Karpacza. Piękne zdjęcia! Pozdrawiam uczestników!
26.10.20 - 18:14 MariaSk: W związku z zaistniałą sytuacją zawieszamy sekcję bowlingową do odwołania.Pozdrawiam MS
23.10.20 - 13:02 Czesia: W związku z sytuacją epidemiczną "kijki przy WKU" zostają zawieszone. Pozdrawiam i mam nadzieję do szybkiego zobaczenia.:)
20.10.20 - 13:12 MarekS: Sekcja rowerowa! Z uwagi na sytuację epidemiczną oraz niską ostatnio frekwencję zawieszamy do odwołanie wyjazdy sekcji rowerowej.
19.10.20 - 15:06 lenka: Uwaga: Grupa średniozaawansowana j.angielskiego, z dniem 20.10.2020 r. (wtorek), zawiesza lektorat - do odwołania. Irena Pauli
19.10.20 - 11:47 marpiet: Decyzją Dyrekcji MOK zajęcia sekcji tanecznej od jutra zostają zawieszone.
19.10.20 - 8:34 dower: Zajęcia Sekcji Tenisa Stołowego do końca miesiąca odwołane
13.10.20 - 9:57 BasKa: Zaktualizowana ulotka Dla starostów sekcji 2020-2021 opracowana przez Zarząd i administratorów znajduje się w zakładce Dla studentów/Dla starostów sekcji. (dostępna po zalogowaniu)
19.06.20 - 17:02 BasKa: Banery promujące zdrowie w dobie Covid-19 przygotowała Iwona Radel

Powered by Kide Shoutbox


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

LESZNO WE WSPOMNIENIACH -SPOTKANIE W KLUBIE PRZY KAWIE Z SEKCJĄ LITERACKĄ

W dniu 6 grudnia 2016 r odbyło się kolejne klubowe Spotkanie przy kawie Sekcji literackiej oraz przybyłych gości. Spotkanie zainaugurowała kol. Ewa Szymańska – prowadząca sekcję; omówiła istotę i cel zamierzony sekcji – „Ocalić od zapomnienia”. Następnie przedstawiciel Zarządu UTW Aleksander Świgoń wręczył autorkom wydrukowane zbiory tekstów (kolejny III zbiór). Sekcja literacka w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia” przygotowała teksty z osobistymi przeżyciami i wspomnieniami związanymi z Lesznem.

Leszno, mimo że nie należy do najstarszych miast w regionie, to na pewno zaliczane jest do jednych z ciekawszych. Przede wszystkim ze względu na swoją historię, różnorodność kulturową, religijną w przeszłości, liczne zabytki.

Wspomnienia naszych koleżanek i ich rodzinne historie są elementami naszej wspólnej historii, tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Z prezentowanych tekstów przebija duma i zadowolenie z faktu zamieszkania w Lesznie, zarówno tych rodowitych mieszkanek z dziada pradziada jak i napływowych.

Wspomnienia Barbary Lipki związane są z placem dr. Jana  Metziga – dom, w którym się urodziła, dzieciństwo, lata szkolne ( a świadkiem był kilkusetletni dąb rosnący na środku placu).

Joanna Kiąca Fryczkowska z zadumą  patrzy na pomnik ofiar Katynia i tablicę z napisem: „ Matkom Katyńskim”.

Maria Mazur i Maria Ławniczak dumne są z tego, że były gimnastyczkami w Klubie sportowym „UNIA”; opisują swoje sukcesy sportowe.

Maria Ławniczak, która przybyła do Leszna z Poznania, przedstawia perypetie związane z budową domu, a mimo to najmilej wspomina pierwsze zimowe święta w nim spędzone z rodziną.

Krystyna Szyszkowiak ( urodziła się w kamienicy przy ul. Słowiańskiej) zabiera nas na spacer po zabytkowych ulicach, szczególnie  bliskich od dzieciństwa, aż do rynku. Jest dumna, że mieszka w mieście króla Stanisława Leszczyńskiego.

Izabela Streubel z sentymentem wspomina kowala p. Sztula i kuźnię, która w czasach jej dzieciństwa znajdowała się w podwórku przy ul. Wolności.

Dla Wacławy Dobruckiej  Leszno jest jej miejscem na ziemi i na zawsze pozostanie. Ważnym dla niej punktem odniesienia jest synagoga (codziennie mijana przy ul. Narutowicza), która przetrwała, pomimo licznych perturbacji dziejowych miasta.

Teresa Krawczyk wraz z rodziną zamieszkała w Lesznie w 1977 r. – stopniowo wrastała w nowe otoczenie i dziś stwierdza, że to jest jej miasto, że czuje się tu bardzo dobrze.

Mirosława Portala wspomina swojego wujka, artystę malarza Leona Rozpendowkiego, którego dom był dla niej ostoją. Szczególnie uwielbiała przesiadywać w pracowni i godzinami obserwować jego pracę twórczą.

Dla Marii Bożyk szczególnie ważnym miejscem w Lesznie stała się Miejska Biblioteka Publiczna i organizowane przez dyrektorkę – Małgorzatę Halec – spotkania autorskie.

Wszystkie prezentowane na Spotkaniu klubowym teksty są bardzo osobiste i odnoszą się do różnych okresów życia autorek;  świadczą także o dużym zaangażowaniu emocjonalnym.

Gratuluję autorkom tekstów, a prowadzącym: Ewie Szymańskiej dbałości o poprawność językową tekstów, Iwonie Radel wysiłku i pracy nad „starą fotografią” – rezultatem ciekawa oprawa graficzna i pokaz audiowizualny.

                                                                          Krystyna Świętek